ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ ТА ОБМОРОЖЕННЯ

Постраждати від переохолодження можна навіть при плюсовій температурі. Зокрема, погодні умови з температурою нижче +7 °С вже вважаються такими, що можуть спричинити проблеми зі здоров’ям.

Холод згубно впливає в першу чергу на дрібні кровоносні судини людини. Що ж відбувається з органами й тканинами людини далі? Судини в кінцівках інстинктивно звужуються, щоб зберегти тепло. Саме за рахунок цього приплив крові до внутрішніх органів збільшується та підтримується внутрішня стабільна температура тіла. Ось чому циркуляція крові в кінцівках уповільнюється. Першими замерзають пальці рук і ніг, а також вуха та ніс, бо вони найменше захищені через те, що в них тонкий жировий прошарок. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім замерзають  підшкірний шар, судини, м’язи, нерви та навіть кістки. І для цього не потрібна наднизька температура. Температура, при якій можна переохолодитися, може бути навіть плюсовою. При переохолодженні температура тіла знижується до 35 °С і нижче.

 

Корисні поради

Одягайтеся багатошарово: одягніть на себе кілька легких одежин замість однієї теплої. Це попередить спітніння, що на морозі небезпечно. Якщо стане жарко, завжди можна зняти одну з одежин. Із цих же міркувань одяг має бути цілком вільний.

Захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте про рукавички, ніс  захищайте шарфом, а вуха шапкою та піднятим коміром.

Не виходьте на холод голодними. Обов’язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Коли відчуваєте, що змерзли,  також з’їжте що-небудь.

Заходьте через кожні пів години – годину в тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці.

Працюйте руками, рухайте ними, аби посилити кровообіг у судинах, які мерзнуть. Так само рухайте пальцями ніг. Можна пострибати з ноги на ногу, але не дуже енергійно,  бо це може зашкодити змерзлим тканинам.

Не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. Але це також не зовсім розумно, адже енергія витрачається дуже швидко, а сили треба поновлювати. Тому рухайтеся, але не надто інтенсивно.

Стежте за прогнозом погоди.

 

Як зігрітись у будинку за відсутності опалення: топ-10 порад

  • Відкрити штори, щоб упустити в приміщення сонячне світло.
  • Використовувати подвійні штори для запобігання втрати тепла.
  • Покласти килим на підлогу.
  • Після гарячого душу залишати двері ванни відчиненими.
  • Кутатись у ковдру, одягати теплий одяг.
  • Використовувати гарячу грілку.
  • Прикрити вентиляційні канали у квартирі.
  • Використовувати обігрівачі для підвищення температури повітря у квартирі.
  • Грітися за допомогою їжі та теплих напоїв.
  • Тримати ноги в теплому взутті.

Перша допомога

Не слід думати, що переохолодження швидко мине. Як тільки з’являться його симптоми (воскові плями та оніміння шкіри), негайно перейдіть у тепле приміщення!

Перша допомога при переохолодженні – зігрійтеся, посидьте в теплому приміщенні кілька годин, поїжте та попийте теплого.

У разі обмороження слід негайно звернутися до лікаря. Насамперед треба перевдягнутися: зняти мокрий одяг і загорнутись у теплі простирадла та ковдри. Не можна чіпати обморожені ділянки тіла!!!

При відмороженні слід дотримуватися принципу «внутрішнього зігрівання» уражених тканин – накладати термоізолюючі пов’язки (ватно-марлеві, бавовняні тощо), уживати теплі напої.

Ні в якому разі не можна зігрівати уражені тканини тіла гарячою водою, або біля гарячих батарей, тому що це може призвести до значного поглиблення ураження.

Обов’язково пийте якомога більше рідини – будь-які теплі напої, окрім алкоголю. Вони відновлять нормальну температуру тіла та покращать циркуляцію крові. Прийміть знеболювальне та негайно зверніться за кваліфікованою допомогою!

Pamyatka_30.11.2022