Що робити при відключенні електрики?

Більшість відключень електроенергії усувається майже відразу, як тільки вони відбуваються, але деякі з них можуть тривати набагато довше – години або навіть дні. Якщо Ви підготуєтеся заздалегідь, то значно поліпшите час перебування без електроенергії. Ви і Ваша сім’я повинні бути готові перебувати без електроенергії принаймні до 72 годин.

Підготовка

Тримайте електричний ліхтар, сірники, свічки в такому місці, яке швидко знайдете в темряві. Але місце зберігання сірників і свічок має бути недоступним для дітей!

Свічки в разі  неправильного поводження можуть викликати пожежу, тому ніколи не залишайте їх без нагляду, якщо вони запалені. Завжди гасіть свічки перед сном.

Більш безпечними засобами освітлення є електричний ліхтар і лампи з акумулятором. Батарейки для ліхтаря запасіть годин на 6 роботи й періодично оновлюйте їх запас відповідно до терміну зберігання, тому що від довгого зберігання вони висихають.

Ніколи не використовуйте деревне вугілля, туристичне опалення або домашній генератор у приміщенні – вони виділяють чадний газ! Оскільки Ви не можете відчути або побачити чадний газ, це може бути дуже небезпечно для життя.

Для кращої орієнтації в темряві та швидкого пошуку місця зберігання аварійних засобів освітлення  наклейте люмінесцентні наклейки.

Якщо  є можливість, не користуйтеся ліфтом у той день, коли Вам повідомили про планове відключення електроенергії, бо можете надовго затриматися між поверхами.

Не поміщайте в холодильник продукти, що швидко псуються. Не відкривайте свій холодильник або морозильник без необхідності: закритий морозильник збереже продукти замороженими протягом 24 – 36 годин. У разі тривалого відключення електрики продукти, що швидко псуються, потрібно з’їсти в першу чергу.

Дії

Якщо сталося відключення електричної енергії, то спочатку необхідно з’ясувати причину відключення. Причини відключення електрики можуть бути технічні (аварія, планові ремонти, перевантаження або замикання саме у Вашій квартирі) або не технічні (відключення через ззаборгованість або крадіжка лічильника).

  1. Якщо світло несподівано відключили, не зривайтеся відразу з місця, щоб знайти ліхтарик або свічку. Зачекайте пару хвилин, щоб Ваші очі адаптувалися до темряви. Ви станете розрізняти деякі предмети й не натрапите на стіл, стіну чи відчинені двері.

Якщо Ви заздалегідь потурбувалися про люмінесцентні наклейки, то беріть їх і йдіть до місця з підготовленим електричним ліхтариком або свічкою із сірниками.

Для короткочасного пересування по будинку в пошуках ліхтарика і свічок можна використовувати мобільний телефон. Використовуючи джерела світла з відкритим полум’ям,  дотримуйтеся заходів безпеки, щоб не допустити пожежі.

  1. Вимкніть усі електроприлади й електронне устаткування, щоб запобігти збитку від підвищення напруги при відновленні живлення. Також бажано висмикнути вилки з розеток. Крім того, відновити електроживлення буде простіше, коли немає великого навантаження на електричні системи.

Також вимкніть усе освітлення, крім одного джерела, щоб Ви дізналися, коли електропостачання буде відновлено. Якщо ж відключення тривале, а Ви залишаєте житло, то обов’язково вимкніть усі джерела освітлення!

Якщо у Вашому будинку встановлені пристрої сигналізації, то, як правило, вони забезпечені акумуляторними батареями. Це дозволить їм якийсь час автономно працювати під час відключення електрики.

  1. Далі потрібно з’ясувати: чи відбулося відключення електрики тільки у Вашій квартирі, чи в усьому будинку, чи у вашому мікрорайоні. Найпростіше для цього подивитись у вікно, щоб переконатися в тому, що електрику відключено не лише у Вашій квартирі чи в будинку.

Якщо світло відключили тільки у Вашій квартирі, то Ви могли включити в мережу занадто багато електроприладів або ж у квартирі сталося замикання. У цьому разі могли спрацювати автомати, які призводять до відключення електрики у Вашій квартирі. Установлюються вони, як правило, біля лічильника електроенергії в щитку на сходовому майданчику.

  1. Знайдіть в електричному щитку свої захисні автомати й переведіть їх у включений стан, якщо вони відключені (спрацювали). Повторне відключення автоматичних вимикачів свідчить про несправності електричної мережі Вашої квартири.

Якщо після включення автоматичних вимикачів не відбулося відновлення електропостачання, необхідно звернутися до спеціаліста. Можливо, проблема зі стояком у вашому під’їзді.

  1. У разі виявлення іскріння дротів в електричному щитку і/або запахів горілого не робіть самостійних дій, а телефонуйте спеціалістам.
  2. Якщо світло відключили не тільки у Вашій квартирі, але й у всьому будинку, тоді необхідно уточнювати причину відключення світла в диспетчерській виконавця комунальних послуг (керуючої компанії або ЖЕКу). Якщо це аварійна ситуація, то вони викличуть аварійну службу. Телефони диспетчерської краще мати заздалегідь у контактах свого телефону.
  3. Якщо з причин позапланового відключення електрики у Вас вийшла з ладу побутова техніка, то збиток Вам зобов’язаний відшкодувати виконавець комунальних послуг або енергопостачальна організація. Після усунення аварії звертайтеся до юриста для отримання детальної інформації.
  4. Після відновлення електропостачання не поспішайте все включати. Переконайтеся, що світло не моргає, а напруга стабільна в електромережі. Поставте на підзарядку всі прилади, що мають вбудовані акумулятори й використані вами в період тимчасової відсутності електрики.

Для дітей

Якщо у Вас є діти, то проінструктуйте їх на той випадок, коли під час зникнення електрики вони будуть самі.

Розкажіть і покажіть дитині місце, де зберігається ліхтар. Поясніть, що не слід підходити  до щита на сходовому майданчику, не намагатися самостійно включити світло. Нехай дзвонить сусідам. Якщо дзвінок спрацює, значить, світла немає тільки у Вашій квартирі. У такому разі нехай  попросить дорослих сусідів допомогти. Якщо світла немає в усьому будинку, значить, сталася аварія.  Отже, доведеться почекати, поки з’явиться електрика.

У будь-якому разі дитина в першу чергу повинна зателефонувати Вам і повідомити про подію. Можливо, їй краще взагалі не виходити з квартири.